B27R080 0.27mm Rae-Sähköteräs
Aug 24, 2026
Jätä viesti
Mikä on B27R080--raeteräs?
B27R080 on Baosteelin (Baowu Steel) valmistama 0,27 mm:n paksuinen rae-suuntautunut sähköteräs (GOES), joka kuuluu korkean-läpäisevyyden suunnattujen piiterästen laser-skriptoituun, domeeni-jalostettuun (magneettisen tason jalostus) perheeseen.Se on suunniteltu erityisesti -tehokkaille muuntajan ytimille, joissa sen taattu maksimiominaishäviö 0,80 W/kg taajuudella 1,7 T / 50 Hz (P1,7/50) ja pienin magneettinen polarisaatio 1,89 T 800 A/m:ssä (B8) vähentävät mitattavissa olevaa häviötä tavanomaiseen{0.0,3 mm:n kuormittamattomaan mm laatuja.

Itse laatumerkintä on kompakti tekninen eritelmä:
- B- Baosteel / Baowu Steel, Kiinan suurin vilja-suuntautuneen sähköteräksen tuottaja
- 27- nauhan nimellispaksuus, 0,27 mm
- R- magneettikentän jalostettu (laser-kirjoitettu) tyyppi, korkean-läpäisevyyden (Hi-B) tuotelinjan jatkokehitys
- 080- taattu maksimiominaishäviö 0,80 W/kg mitattuna taajuudella 1,7 T, 50 Hz (P1,7/50)

Koska sydänhäviö on hallitseva komponentti muuntajan ei--kuormitushäviössä, B27R080:n pieni{{1}häviö-ominaisuus johtaa suoraan pienempään energiankulutukseen laitteen koko käyttöiän aikana. Tämä tekee laadusta vakiovalinnan energia{5}}tehokkaisiin-muuntajiin, mukaan lukien uusimpien-energiatehokkuusmääräysten mukaisesti rakennetut jakelumuuntajat, tehomuuntajat, reaktorit, instrumenttimuuntajat ja uusiutuvaa-energiaa lisäävät-muuntajat.
Avaimet takeawayt
- B27R080 on Baosteelin 0,27 mm laserdomeeni-jalostettu Hi-B-rae-sähköteräs, taattu P1,7/50 Vähintään 0,80 W/kg, B8 Suurempi tai yhtä suuri kuin 1,89 T.
- "R"-liite tarkoittaa laserkirjoitusalueen tarkennusta, joka vähentää ydinhäviöitä verrattuna -kirjoittamattomiin Hi-B-laatuihin samalla paksuudella. Stressiä lievittävä hehkutus käsittelyn jälkeen on kiellettyä, koska se tuhoaa laseralueen rakenteen ja lisää raudan menetystä.
- Normaali S--tyyppinen puoliepäorgaaninen pinnoite, 4–6 μm per puoli, kestää muuntajaöljyä ja jopa 800 asteen hehkutusta. Vakiokelan sisähalkaisija 508 mm, alkuperäinen leveys 900–1270 mm leikattu reuna.
- Käytetään pääasiassa tehokkaissa-jakelumuuntajissa, uusiutuvan energian laatikko-tyyppisissä step-muuntajissa, kaupunkien sähköasemien tehomuuntajissa, reaktoreissa ja instrumenteissa CT/PT.
- Vastaava arvosana: JIS 27R080; cross-valmistajan vaihtoehtoja ovat WISCO 27RK080, Nippon Steel 27ZDKH -sarja, POSCO 27PNX -sarja. Vastaava materiaali tarvitsee varmennusta virallisilla tehdassertifikaateilla ennen suunnittelun viimeistelyä.
Kiinnostaako B27R080 seuraavaan muuntajaprojektiisi? Tiimimme on valmis tarjoamaan tehdassertifikaatteja, kilpailukykyisen hinnoittelun ja räätälöityjä leikkauspalveluita.
Tärkeimmät tekniset tiedot ja magneettiset ominaisuudet
Alla olevassa taulukossa on yhteenveto B27R080:n taatuista ja tyypillisistä magneettisista ominaisuuksista. Taatut arvot ovat ne, jotka on todistettu tehtaan koetodistuksessa ja jotka muodostavat toimitussopimuksen; tyypilliset arvot edustavat normaalia tuotannon suorituskykyä ja niitä käytetään ydinsuunnittelun laskelmiin.
|
Omaisuus |
Yksikkö |
Taattu |
Tyypillinen |
|
Nimellinen paksuus |
mm |
0.27 |
0.27 |
|
Ominaiskohtainen kokonaishäviö, P1,7/50 (max) |
W/kg |
0.80 |
0.78 |
|
Magneettinen polarisaatio, B8 (min) |
T |
1.89 |
1.92 |
|
Laminointikerroin (pinoamiskerroin), min |
% |
95.5 |
96–97 |
|
Oletettu tiheys |
kg/dm³ |
7.65 |
7.65 |
Testiolosuhteet:P1,7/50 - spesifinen kokonaishäviö mitattuna Epstein-menetelmällä magneettisella polarisaatiolla 1,7 T, taajuudella 50 Hz; B8 - magneettinen polarisaatio magneettikentän voimakkuudella 800 A/m. Arvot GB/T 2521- ja IEC 60404-8-7 -testimenetelmiä kohti.
Mittatoleranssit
|
Parametri |
Toleranssi / arvo |
|
Nimellinen paksuustoleranssi |
+0.010 / −0,020 mm |
|
Pituussuuntainen paksuuspoikkeama (yli 2000 mm) |
+0.015 / 0 mm |
|
Poikittainen paksuuspoikkeama |
+0.012 / 0 mm |
|
Leveystoleranssi, leikkausreuna (EC) |
+0.5 / 0 mm |
|
Nimellisleveysalue |
900-1270 mm |
|
Purseen korkeus, max |
0,025 mm |
|
Kelan sisähalkaisija |
508 mm (+12/−8 mm) |
Tiukka paksuuden säätö on tärkeää laminointituotannossa: laminointikertoimen ja hylsyn pinoamiskorkeuden tasaisuus riippuu suoraan nauhan paksuuden tasaisuudesta poikki leveydeltä ja kelaa pitkin.
Eristyspinnoite (S-tyyppi)
B27R080 toimitetaan puoli-orgaaniseen/epäorgaaniseen fosfaattiin- perustuvalla eristepinnoitteella, joka on nimettyS tyyppiä(vastaa JIS T2-luokan epäorgaanista pinnoitetta):
|
Pinnoiteominaisuus |
Arvo |
|
Pinnoitteen paksuus per puoli |
4–6 μm |
|
Pinnan eristysvastus (taattu) |
Suurempi tai yhtä suuri kuin 30 Ω·cm² per sivu (tyypillinen 80 Ω·cm²) |
|
Hehkutusvastus |
Kestää jännitys{0}}hehkutuksen noin 800 asteeseen asti |
|
Öljyn ja lakan kestävyys |
Kestää muuntajaöljyä, eristävää lakkaa ja koneöljyä |
Pinnoite tarjoaa laminointieristyksen, suojaa nauhan pintaa korroosiolta käsittelyn ja varastoinnin aikana, ja sen on pysyttävä ehjänä halkaisun ja peittämisen aikana ilman hilseilyä.
Tyypilliset mekaaniset ominaisuudet (pituussuunta)
|
Omaisuus |
Tyypillinen arvo |
|
Vetolujuus |
~378 MPa |
|
Sadonvoimakkuus |
~360 MPa |
|
Pidentymä |
~10 % |
|
Kovuus (HV1) |
~220 |
Mekaaniset arvot ovat tyypillisiä tuotantotietoja eivätkä tavallisesti ole osa takuuta; katso tietyn kelan myllytestitodistus.
Standardit ja arvosanavastineet
B27R080 on valmistettu ja testattu tärkeimpien kansainvälisten GOES-standardien mukaisesti. Kiinalainen nimitys B27R080 vastaa JIS R{5}}-sarjan luokkaa 27R080; vastaavia tai vaihtoehtoisia laatuja on saatavana muilta tehtailta samassa suorituskykyikkunassa.
|
Vakio / järjestelmä |
Vastaava arvosana |
Huom |
|
GB/T 2521 (Kiina) |
27R080-luokka, verkkotunnus-tarkennettu Hi-B |
Sama nimityslogiikka; P1,7/50 pienempi tai yhtä suuri kuin 0,80 W/kg, B8 suurempi tai yhtä suuri kuin 1,89 T |
|
JIS C 2553 (Japani) |
27R080 |
R-sarjan=verkkotunnus-jalostettu, laser-kirjoitettu |
|
IEC 60404-8-7 (kansainvälinen) |
0,27 mm verkkotunnus-jalostettu Hi-B-luokka |
Testattu IEC 60404-2 / 60404-3 menetelmien mukaan |
|
Baosteel perhe |
B27R080 / B27R085 / B27R090 |
R=verkkotunnus tarkennettu |
|
WISCO (Wuhan Iron & Steel) |
27 RK080 |
RK-sarja, verkkotunnus jalostettu |
|
Nippon Steel (likimääräinen) |
27ZH-sarjan verkkotunnus-tarkennettu Hi-B (esim.. 27ZDKH090) |
Likimääräinen vastaavuus; tarkista tehtaan tietoja vastaan |
|
POSCO (likimääräinen) |
27PNX-sarjan verkkotunnus-tarkennettu Hi-B |
Likimääräinen vastaavuus; tarkista tehtaan tietoja vastaan |
Huomautus vastaavista:Cross-myllylaadut samankaltaisilla P1.7/50- ja B8-ikkunoilla ovat suunnilleen keskenään vaihdettavissa monissa malleissa, mutta taatut arvot, pinnoitetyypit ja mekaaniset ominaisuudet voivat vaihdella. Varmista aina myllyn testaustodistus ja tarkka magneettitakuu toimittajalta ennen suunnittelun jäädyttämistä.
Arvosanaperheen vertailu (tyypilliset arvot)
Baosteel 0,27 mm -perheessä R--sarja (jalostettu verkkotunnus) sijoittuu korkean-läpäisevyyden P--sarjan ja ohuimpien premium-luokkien väliin häviökyvyn suhteen:
|
Luokka |
Paksuus (mm) |
Tyypillinen P1,7/50 (W/kg) |
Tyypillinen B8 (T) |
Tyyppi |
|
B27R080 |
0.27 |
0.78 |
1.92 |
Verkkotunnus tarkennettu |
|
B27R085 |
0.27 |
0.82 |
1.91 |
Verkkotunnus tarkennettu |
|
B27R090 |
0.27 |
0.86 |
1.90 |
Verkkotunnus tarkennettu |
|
B27P095 |
0.27 |
0.92 |
1.91 |
Korkea läpäisevyys (Hi{0}}B) |
|
B30R080 |
0.30 |
0.88 |
1.92 |
Verkkotunnus tarkennettu |
Suorituskykyvaihe B27P095:stä (Hi-B, ei piirretty) B27R080:een havainnollistaa laserkirjoituksen etua: samalla paksuudella alueen tarkentaminen alentaa ominaista kokonaishäviötä noin 0,10–0,14 W/kg taajuudella 1,7 T/50 Hz ja magneettisen polarisaatio pienenee hieman.
Oletko valmis tekemään tilauksen tai tarvitsetko teknisen vertailun ydinsuunnittelullesi? GNEE Steel tarjoaa täyden jäljitettävyyden B27R080 keloja, mukautettua leikkausta ja vientipakkauksia.
Hanki yrityksesi tarjous + tehtaan testitodistus
Sovellukset
1. Jakelumuuntajat
Ensisijainen sovellus. B27R080 on määritelty jakelumuuntajan ytimille, joiden tavoitteena on korkein käytännön energia-tehokkuustaso GB 20052-2020 (Kiina), DOE 2016 (USA) ja Ecodesign (EU) -tehokkuusmääräyksiä kohti. Sen alhainen P1.7/50 vähentää tyhjäkäyntihäviöitä, mikä hallitsee kevyesti kuormitetun jakelumuuntajan käyttöiän kustannuksia.
2. Tehomuuntajat
Käytetään keskisuurissa ja suurissa tehomuuntajien ytimissä, joissa sydänhäviötakuu ja melutaso ovat sopimusperusteisia. Alueen-hienotettu mikrorakenne parantaa myös magnetostriktiokäyttäytymistä ja tukee alhaisempaa äänikohinaa -, joka on keskeinen vaatimus kaupunkien sähköasemissa.
3. Uusiutuvaa-energiaa lisäävät-muuntajat
Aurinkosähkö- ja tuulivoimaloiden nopean rakentamisen- myötä laatikko-tyyppiset (esivalmistetut) step-up-muuntajat ovat nopeimmin-kasvavia GOES-sovelluksia. B27R080:n pienen häviön ja korkean magneettisen polarisaation yhdistelmä mahdollistaa pienemmän ytimen poikkileikkauksen-ja kevyemmän, kompaktimman muuntajarakenteen -, joka sopii suoraan aurinko- ja varastovoimalaitoksissa laajalti käytettyihin kontti-/laatikko--tyyppisiin sähköasemiin.
4. Reaktorit, instrumenttimuuntajat ja erikoislaitteet
B27R080:tä käytetään myös reaktorien ytimiin, virta- ja jännitemuuntajiin sekä suurten teollisuuskäyttöjen ja UPS-järjestelmien sähkömagneettisiin ytimiin, joissa vaaditaan tasaisia magneettisia ominaisuuksia ja pientä jännitysvirtaa.


Käsittelyä ja käsittelyä koskevat näkökohdat
Verkkotunnuksen-jalostetut arvosanat, kuten B27R080, vaativat erityistä käsittelykuria, pääasiassa siksi, että alhainen-häviö riippuu tehtaalla käytetystä laser-verkkoaluerakenteesta:

Älä stressaa-hehkutusta käsittelyn jälkeen.
Jännitys-hehkutus (tyypillisesti 780–830 astetta perinteiselle GOES:lle) uudelleenkiteyttää pinnan jatuhoaa laser-kirjoitetun verkkotunnuksen-tarkennusefektin, mikä voi lisätä ydinhäviötä useilla prosenteilla. Jos hehkutusta ei voida välttää tietylle ydinrakenteelle, keskustele täydellisestä käsittelyreitistä toimittajan kanssa ensin - joissakin haava{2}}ydinmalleissa käytetään sen sijaan tarkoituksella ei--piirrettyjä Hi-B-laatuja.
Hallitse leikkaus- ja pinoamisjännitystä.
Leikkaus, lävistys ja käsittely aiheuttavat mekaanista rasitusta nauhan reunoihin. Käytä teräviä työkaluja, minimoi purseen korkeus (vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,025 mm) ja vältä nauhan taivuttamista tai taittumista.
Pidä pinnoite ehjänä.
S{0}}-tyyppinen pinnoite eristää laminointien välillä. naarmut, ruoste tai epäpuhtaudet vähentävät laminointivastusta{1}}ja lisäävät paikallisia pyörrevirtoja.
Säilytä kunnolla.
Pidä kelat kuivina ja suojattuina. Kondensoituminen tai pitkäaikainen-korkea kosteus voivat edistää reunaruostetta, jota on vaikea poistaa vahingoittamatta pinnoitetta.
Suunnittelu työvirtatiheydelle.
B27R080 on suunniteltu toimimaan taloudellisesti alueella 1,65–1,75 T 50 Hz:llä. Magnetointikäyrän polven ulkopuolella toimiminen lisää jännittävää virtaa ja kuultavaa kohinaa jyrkästi.
B27R080 - -hankintojen tarkistuslistan määrittäminen
B27R080:a hankittaessa tulee sopia toimittajan kanssa seuraavista asioista ja vahvistaa ne myllytestitodistuksessa:
- Magneettiset takuut- P1.7/50 (max) ja B8 (min), GB/T 2521 / IEC 60404-8-7 -testimenetelmiä kohti
- Pinnoitteen tyyppi- S-tyypin standardi; vahvista hehkutuskestävyys, jos lämpökäsittelyä suunnitellaan
- Reunan kunto- leikkausreuna (EC) -standardi
- Mitat- nimellisleveys, kelan paino, kelan sisähalkaisija (508 mm vakio)
- Leikkaus/leikkauspalvelut- leikkaus kapeampiin leveyksiin, leikkaus--pituuteen ja uudelleen-pakkaus yhdistettyä toimitusta varten
- Dokumentaatio- tehtaan testitodistus, pakkausluettelo ja tarvittaessa kolmannen osapuolen-tarkastus (esim. SGS, BV)
- Määrä ja toimitusaika- vahvista varaston saatavuus ja tuotannon läpimenoaika tilauskoon mukaan
Miksi lähde B27R080 GNEE Steelistä?
GNEE Steel on -suuntautuneen ja ei--sähköteräksen erikoistoimittaja, jolla on Baosteel R-- ja P--sarja - koko valikoimasta B18R055–B30P105 - muuntajien ja sähkölaitteiden valmistajille maailmanlaajuisesti. B27R080:lle tarjoamme:
- Aito myllymateriaali, jolla on täydellinen jäljitettävyysJokaisen toimituksen mukana toimitetaan - tehtaan testitodistusta
- Joustava käsittely- leikkaus, leikkaus-mittaiseksi-, uudelleen-pakkaaminen ja vienti-laatuinen merikelpoinen pakkaus
- Tekninen tuki- luokan valintaohjeet, ytimen-häviövertailu ja materiaalin korvaamiseen liittyvät neuvot insinööreiltä, jotka tuntevat muuntajan sydämen suunnittelun
- Globaali logistiikka- luotettava toimitus satamiin maailmanlaajuisesti yhdistetyillä konttivaihtoehdoilla

Suunnitteletpa uutta -tehokasta jakelumuuntajaa, päivität olemassa olevaa ydinrakennetta tai tarvitset vain jatkuvaa tuotantoa varten B27R080-keloja, tiimimme voi tarjota tarjouksia, tehdasvarmenteita ja teknisiä tietoja, jotka on räätälöity toiveidesi mukaan.
Pyydä tarjous tai tietolomake jo tänään - kerro meille leveys, kelan paino, pinnoite ja kohde, niin vastaamme vahvalla tarjouksella ja tehtaan saatavuudella.

FAQ
K: Onko B27R080 korkea-läpäisevyys (Hi-B) vai perinteinen rake-suuntautunut teräs?
Se kuuluu korkean{0}}läpäisevyyden perheeseen, jota käsitellään edelleen laserkirjoituksella verkkotunnuksen tarkentamiseksi. Sen taattu B8 1,89 T vahvistaa Hi-B-merkin, kun taas laserviivaus alentaa häviötä alle samanpaksuisten ei--piirattujen Hi-B-laatujen.
K: Voiko B27R080 olla jännitys-hehkutettu leikauksen tai tyhjennyksen jälkeen?
Stressiä-lievittävä hehkutus on yleensäei suositellaverkkotunnuksen-jalostetuille arvoille, koska lämpökäsittely eliminoi laser-kirjoitetun verkkoalueen tarkentamisen ja lisää ydinhäviöitä. Jos ydinsuunnittelu vaatii hehkutusta, ota yhteyttä toimittajaan -, ei--kirjoitettu Hi-B-laatu voi olla parempi valinta.
K: Mitä leveyksiä ja käsittelypalveluita on saatavilla?
Vakioleveydet vaihtelevat 900 mm - 1270 mm (leikkausreuna). Täysi-leveät kelat, leikatut kelat, leikatut-pitkiin-arkit ja uudelleen-pakatut erät ovat saatavilla toimittajan prosessointikyvystä riippuen.
K: Mitkä standardit koskevat B27R080:aa?
Laji on valmistettu GB/T 2521:n mukaan ja testattu IEC 60404 -sarjan menetelmien mukaisesti; se vastaa JIS C 2553 luokkaa 27R080. Magneettitestauksessa noudatetaan Epsteinin (IEC 60404-2) ja yhden arkin (IEC 60404-3) menetelmiä.
Tämä artikkeli on tarkoitettu yleistietoa varten, ja se perustuu julkaistuihin tehdastietoihin ja sovellettaviin standardeihin (GB/T 2521, JIS C 2553, IEC 60404-8-7). Tietyt takuuarvot, toleranssit ja pinnoitteen ominaisuudet voivat vaihdella käämin ja tuotantoerän mukaan; katso aina tehtaan testitodistus ja vahvista tekniset tiedot

