B27R090 Vs B23R090 Rae
Aug 25, 2026
Jätä viesti
Määritettäessä rakeista-piiterästä muuntajan ytimille, insinöörit ja hankintatiimit kohtaavat usein harhaanjohtavan yksinkertaisen kysymyksen: kaksi laatua, joilla on sama taattu sydänhäviö 0,90 W/kg (P1,7/50), mutta eri paksuus - 0.27 mm vs. 0,23 mm. Toimiiko ohuempi mittari todella paremmin, ja onko se hintapreemion arvoinen?
Tämä artikkeli tarjoaa vierekkäisen teknisen vertailun B27R090:tä ja B23R090:stä B27R090:stä ja B23R090:stä, jotka ovat kaksi Baosteel (B-etuliite) -rae--raeteräslaatua, ja selittää, kuinka 0,04 mm:n erotus näkyy todellisena-erona tuotantotehokkuudessa, tuotantohyötysuhteessa ja ytimen häviökäytössä.


Arvosanan nimitys purettu
Molemmat lajikkeet noudattavat Baosteel-rae{0}}piiteräksen koodauskäytäntöä:
| Koodisegmentti | B27R090 | B23R090 | Merkitys |
|---|---|---|---|
| B | B | B | Baosteel valmistajan etuliite |
| 27 / 23 | 27 → 0,27 mm | 23 → 0,23 mm | Nimellispaksuus × 100 |
| R | R | R | Erittäin kuumaa-kestävä eristyspinnoite, ei-laserkirjoitettu |
| 090 | 090 → 0,90 W/kg | 090 → 0,90 W/kg | Suurin ydinhäviö P1,7/50 × 100 |
Kriittinen huomio: molemmilla laatuluokilla taataan sama 0,90 W/kg ydinhäviöraja taajuudella 1,7 T ja 50 Hz, ja molemmissa on R-liite, joka osoittaa korkean -lämmön-kestävän eristyspinnoitteen ilman laserkirjoitusta. Ainoa spesifikaatioero on nimellispaksuus: 0,27 mm vs 0,23 mm.


Pää-to-pään teknisten tietojen vertailu
| Omaisuus | B27R090 | B23R090 | Ero / Huom |
|---|---|---|---|
| Valmistaja | Baosteel | Baosteel | Sama mylly |
| Materiaalin tyyppi | CRGO, vilja{0}}suuntautunut | CRGO, vilja{0}}suuntautunut | Sama luokka |
| Nimellinen paksuus | 0,27 mm | 0,23 mm | Ero 0,04 mm |
| Ydinhäviö P1,7/50 | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,90 W/kg | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,90 W/kg | Sama taattu raja |
| Ydinhäviö P1,7/60 (tyypillinen) | ~1,10 W/kg | ~1,05 W/kg | B23R090 hieman alhaisempi 60 Hz:llä |
| Magneettinen induktio B8 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1,88 T | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1,88 T | Sama (molemmat R-tyyppi GO) |
| Piipitoisuus | 2.9 – 3.3 % | 2.9 – 3.3 % | Sama koostumusalue |
| Tiheys | ~ 7,65 g/cm³ | ~ 7,65 g/cm³ | Identtinen |
| Pinoamiskerroin | Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,96 | ~ 0.95 – 0.955 | B27R090 hieman korkeampi (paksumpi=tasaisempi pino) |
| Pinnoitteen tyyppi | R - erittäin lämmönkestävä-, ei-kirjoitettu | R - erittäin lämmönkestävä-, ei-kirjoitettu | sama; molemmat sietävät stressin{0}}lievitystä |
| Laserkirjoitus | Ei | Ei | Verkkotunnustakaan ei ole{0}}tarkennettu |
| Reunan kunto | MINÄ / SE | MINÄ / SE | Molemmat saatavilla jyrsinreunalla tai viiltosreunalla |
| Tarjouslomake | Kela, halkaistu kela, leikattu-pituuteen- | Kela, halkaistu kela, leikattu-pituuteen- | Sama |
| Standardit | GB/T 2521; IEC 60404-8-7; ASTM A876 | GB/T 2521; IEC 60404-8-7; ASTM A876 | Sama vakiokehys |
Tarvitsetko B27R090 tai B23R090 tarjouksia vierekkäin?
Lähetä GNEE Steelille vaaditut laatusi, leveys, pinnoite, reunan kunto ja vuotuinen tilavuus -, lähetämme -vierestä-tarjouksen toimitusajasta ja tehtaan sertifikaattinäytteillä, yleensä 24 tunnin sisällä.
Tai lähetä tekniset tiedot osoitteeseen sales@gneesteels.com
Sama ydinhäviö, eri paksuus - Mitä se tarkoittaa?
Tämä on vertailun keskeinen kysymys. Molempien laatuluokkien on määritetty arvoksi Alle tai yhtä suuri kuin 0,90 W/kg, joten paperilla niiden taattu rautahäviö on identtinen. Tämän luvun saavuttamisen taustalla oleva fysiikka vaihtelee kuitenkin merkittävästi mittarista riippuen:
Eddy{0}}Nykyhäviövaa'at, paksuus neliöity
Ydinhäviö rakeisessa-suuntautuneessa teräksessä =hystereesin menetys + eddy{0}}nykyinen menetys + epänormaali menetys. Pyörrevirtakomponentti-on verrannollinen paksuuden neliöön (t²). Leveyden pienentäminen 0,27 mm:stä 0,23 mm:iin vähentää pyörre{5}}nykyistä kestoa noin:
(0,23 / 0,27)² ≈ 0,726 → ~27 % pienempi pyörre-virtahäviö
Tämä tarkoittaa, että B23R090:llä (0,23 mm) on huomattavasti enemmän "päätilaa" nykyisessä budjetissaan kuin B27R090:llä (0,27 mm), jotta se saavuttaa saman 0,90 W/kg. Käytännössä:
- B27R090:n on luotettava enemmän ylivertaiseen Goss-tekstuuriin ja puhtaampaan teräskemiaan, jotta hystereesihäviö pysyy riittävän alhaisena kompensoimaan suuremman pyörrehäviön 0,27 mm:n kohdalla - se onvaativampi metallurginen spesifikaatiosamalle tappiotavoitteelle.
- B23R090 saavuttaa 0,90 W/kg mukavammin, koska ohuempi mittari vaimentaa luonnollisesti pyörrevirtoja - 0,23 mm:n laatu yleensä osoittaapienempi todellinen (mitattu) tappiokuin sen 0,90 takuu käytännössä.
Todellinen mitattu tappio vs. taattu tappio
Todellisissa myllytestisertifikaateissa todellinen mitattu sydänhäviö on tyypillisesti alle taatun maksimin:
| Metrinen | B27R090 (0,27 mm) | B23R090 (0,23 mm) | Implisaatio |
|---|---|---|---|
| Takuu P1,7/50 | 0,90 W/kg | 0,90 W/kg | Sama spesifikaatio |
| Tyypillinen todellinen P1.7/50 | ~0,85 – 0,88 W/kg | ~0,80 – 0,84 W/kg | B23R090:lla on enemmän marginaalia alle takuun |
| Herätysteho 1,7 T | Vertailukelpoinen | Hieman matalampi | Ohuempi mittari, pienempi epänormaali häviö |
Key Takeaway
Vaikka molemmilla laatuluokilla on sama 0,90 W/kg-spesifikaatio, B23R090 (0,23 mm) tuottaa tyypillisesti 5–10 % pienemmän todellisen sydänhäviön todellisessa muuntajan sydämessä kuin B27R090 (0,27 mm).
Tehokkuus-kriittisten mallien (Tier-1, eko-suunnittelun yhteensopivat muuntajat) kannalta tällä marginaalilla on merkitystä. Kustannusherkissä sovelluksissa, joissa "kokousmääritys" riittää, B27R090 tarjoaa saman taatun suorituskyvyn halvemmalla.
Valmistettavuuden ja käsittelyn vertailu
Pinoamiskerroin
Pinoutuskerroin (täyttökerroin) edustaa teräksen tilavuuden suhdetta pinotun sydämen kokonaistilavuuteen. Ohuempi mitta tarkoittaa enemmän laminointia samalla pinokorkeudella ja enemmän pinnoitekerroksia ja ilmarakoja:
- B27R090 (0,27 mm): Pinoamiskerroin suurempi tai yhtä suuri kuin 0.96 - korkeampi aktiivisen teräksen poikkileikkaus-, tehokkaampi ikkunan ydinalueen käyttö
- B23R090 (0,23 mm): Pinoutuskerroin ~0.95 - hieman pienempi, mikä tarkoittaa, että samalle magneettiselle-poikkileikkaukselle tarvitaan hieman suurempi ydin

Tietyllä muuntajan nimellisarvolla 0,27 mm:n sydän voi olla noin 1 % pienempi sydämen poikkileikkaus- kuin 0,23 mm:n sydän, mikä myös vähentää hieman kuparin pituutta käämeissä.
Lävistys, leikkaus ja hehkutus
| Prosessitekijä | B27R090 (0,27 mm) | B23R090 (0,23 mm) |
|---|---|---|
| Leikkaus / lävistysvaikeus | Helpompi - paksumpi materiaali, jäykempi | Haastavampi - ohuempi, herkempi aaltoilulle ja purseelle |
| Purseen muodostuminen | Vähemmän kriittinen | Edellyttää tiukempaa työkalun välyksen hallintaa |
| Stressinpoisto-hehkutus | Molemmat sietävät hehkutusta (R-tyyppinen pinnoite on lämmönkestävä-) | Sama - R-pinnoite, joka on suunniteltu hehkutukseen |
| Käsittely automatisoiduilla pinoamislinjoilla | Kestävämpi | Vaatii hellävaraisempaa käsittelyä |
| Sydänkäämitys (käämitysytimet) | Hyvä muovattavuus | Vielä parempi - ohuempi materiaali tuulee tiukemmin |
Päällystys ja kirjoitus
Molemmissa laatuluokissa on R-liitteen - korkea lämmönkestävä-eristyspinnoite, ei-laserkirjoitettu.
Tämä on merkittävää, koska:
- R-pinnoite kestää jännitys-hehkutuksen leikkauksen/lävistyksen jälkeen ilman hajoamista - toisin kuin P--tyypin (laserkirjoitetut) laatut, joissa hehkutus voi tuhota alueen-jalostusvaikutuksen
- Jos asiakas haluaa myöhemmin pienemmän häviön, jompikumpi luokka voidaan päivittää P-muunnelmaan (B27P090 / B23P090) verkkotunnuksen tarkentamista varten -, mutta hehkutusyhteensopivuuden kustannuksella
- R-liite tekee molemmista laaduista sopivia vaihe--läpivientileikkauslinjoille ja kierretyn hylsyn valmistukseen, jossa hehkutus on osa prosessia


Kustannusten ja saatavuuden vertailu
| Kustannukset / tarjontatekijä | B27R090 (0,27 mm) | B23R090 (0,23 mm) |
|---|---|---|
| Suhteellinen materiaalikustannus | Perustaso (alempi) | ~8-15% palkkio |
| Tehtaan saatavuus | Laajalti tuotettu, standardi 0,27 mm mittari | Tuotettu mutta pienempi määrä; 0,23 mm on ohuempi erikoismittari |
| läpimenoaika | Lyhyempi - vakiotuotanto | Mahdollisesti pidempi - ohuempi, pienemmät tuotantomäärät |
| Leikkaustuotto | Korkeampi - paksumpi materiaali, vähemmän reuna-aalto | Alempi - ohuempi materiaali, joka on herkempi leikkausparametreille |
| Paino per kela (sama OD) | Raskaampi kela | Kevyempi kela - kelaa lisää tarvitaan samaan tonnimäärään |
Sovelluksen soveltuvuus: mikä luokka valita?
Valitse B27R090 (0,27 mm) Milloin:
- Hinta on ensisijainen tekijä - tarvitset 0,90 W/kg taatun suorituskyvyn parhaaseen hintaan
- Vakiojakelumuuntajat - napa-asennetut, pad-asennettavat yksiköt, joissa 0,90-spesifikaatio täyttää tehokkuusvaatimukset
- Suuri-volyymituotanto - 0,27 mm:n mittari on kestävämpi automaattisissa leikkaus- ja pinoamislinjoissa
- Pinotut (laminoidut) ytimet - korkeampi pinoamiskerroin (Suurempi tai yhtä suuri kuin 0,96) maksimoi aktiivisen teräksen sydänikkunassa
- Muuntajat, joissa on lämpökäsittely prosessissa - R--tyyppinen pinnoite sietää jännitystä-kevennyshehkutusta
Valitse B23R090 (0,23 mm) Milloin:
- Tarvitset todellisen häviön alle 0,90 spesifikaation - ohuempi mittari tuottaa 5–10 % pienemmän todellisen-ydinhäviön
- Korkean-tehokkuuden / ekologisen-suunnittelun muuntajat - Tason-1 energiatehokkuus, DOE-tehokkuus tai EU:n ekologisen suunnittelun vaatimustenmukaisuus
- Suuret tehomuuntajat -, joissa pienetkin häviöt vähentävät merkittävästi käyttöikää energiaa
- Kierretyt (toroidiset / suorakaiteen muotoiset) ytimet - ohuempi materiaali kiertyy tiukemmin ja mukautuu paremmin
- Matala{0}}kohinaisten muuntajien - ohuemmat laminaatit vähentävät magnetostriktiokohinaa
- 60 Hz:n sovellukset - pyörre-oheemman mittarin nykyinen etu on suurempi 60 Hz:llä kuin 50 Hz:llä
Päätöksen nyrkkisääntö
- Jos muuntajasi suunnittelussa on käytännössä ylitettävä 0,90 W/kg:n arvo → valitse B23R090.
- Jos mallisi tarvitsee saavuttaa vain 0,90 W/kg parhaalla hinnalla → valitse B27R090.
Voidaanko B27R090 ja B23R090 korvata toisillaan?
Magneettispesifikaation näkökulmasta kyllä - molemmat lajikkeet täyttävät saman P1,7/50 Alle tai yhtä suuri kuin 0,90 W/kg rajan samalla B8 Suurempi tai yhtä suuri kuin 1,88 T induktio ja sama R--tyyppinen pinnoite. B27R090:lle suunniteltu ydin toimii B23R090:n kanssa ja päinvastoin, mikäli seuraavat asiat otetaan huomioon:
- Pinoamiskertoimen ero - vaihtaminen 0,27 mm:stä 0,23 mm:iin vähentää pinoamiskerrointa ~0,5–1 %; ytimen poikkileikkaus-tai pinon pituus on säädettävä saman vuontiheyden säilyttämiseksi
- Laminointimäärä muuttuu - 0,23 mm:n ydin tarvitsee ~17 % enemmän laminointia samalla pinokorkeudella, mikä lisää leikkaus- ja pinoamisaikaa
- Työkalun välys - 0,27 mm:n lävistys-/leikkaustyökalut saattavat joutua säätämään 0,23 mm:n jäysteen hallitsemiseksi
- Ytimen paino- samoilla ytimen mitoilla (OD/ID/korkeus), 0,23 mm:n ydin on hieman kevyempi alhaisemman pinoamiskertoimen ansiosta
Pätevöinti-/hyväksyntätarkoituksia varten molemmat arvosanat kuuluvat samojen GB/T 2521-, IEC 60404-8-7- ja ASTM A876 -kehysten piiriin, joten yhdelle arvosanalle hyväksytty malli voidaan yleensä hyväksyä uudelleen toisella tyyppitestillä ilman, että dokumentaatiota muutetaan.
Aiheeseen liittyvät arvosanat viitteeksi
| Luokka | Paksuus | Ytimen menetys | Päällystys/prosessi | Suhde tähän vertailuun |
|---|---|---|---|---|
| B27R085 | 0,27 mm | 0,85 W/kg | R, ei{0}}kirjoitettu | Sama paksuus kuin B27R090, pienempi häviö (premium) |
| B23R085 | 0,23 mm | 0,85 W/kg | R, ei{0}}kirjoitettu | Sama paksuus kuin B23R090, pienempi häviö (premium) |
| B27P090 | 0,27 mm | 0,90 W/kg | P, laserkirjoitettu | Samat tiedot kuin B27R090, mutta verkkotunnus-tarkennettu (pienempi todellinen häviö, ei hehkutus-yhteensopiva) |
| B23P090 | 0,23 mm | 0,90 W/kg | P, laserkirjoitettu | Samat tiedot kuin B23R090, mutta verkkotunnus-tarkennettu |
| B30R090 | 0,30 mm | 0,90 W/kg | R, ei{0}}kirjoitettu | Paksumpi vaihtoehto - taloudellisempi mutta vaikeampi saavuttaa 0,90 0,30 mm |
| 27QG090 | 0,27 mm | 0,90 W/kg | QG (HiB) | HiB-vastaava - korkeampi magneettinen induktio |
Miksi lähde GNEE Steelistä
GNEE Steel toimittaa sekä B27R090- että B23R090- (ja täyden valikoiman Baosteel-, Wuhan Iron & Steel- ja Shougang-rae-piiteräslaatuja) myllytestitodistukset, paksuuden ja ytimen -häviön todentamisen sekä leikkaus-/{-leikkauspalvelut.
Insinöörimme voivat auttaa sinua:
- Vertaa todellisia myllyjen sertifikaattiarvoja välillä 0,27 mm ja 0,23 mm mittareita ennen sitoutumista
- Risti-viittaus paikallista standardiasi vastaaviin ASTM/EN/JIS-arvoihin
- Valitse kustannustehokkain{0}}laatu, joka täyttää muuntajan tehokkuustavoitteesi
- Järjestä leikkaus tarkkaan leveyteen pinoamislinjasi ohjatulla purseella


Johtopäätös
B27R090 vs B23R090 -vertailu tislaa kustannus-versus{5}}suorituskyky-samaan 0,90 W/kg:n erittelyluokkaan:
| Kriteeri | Voittaja | Voittaja |
|---|---|---|
| Taattu ydinhäviö | Solmio | Solmio |
| Todellinen mitattu ydinhäviö | B23R090 | |
| Materiaalikustannukset | B27R090 | |
| Pinoamiskerroin | B27R090 | |
| Valmistuksen kestävyys | B27R090 | |
| Haavan ytimen muovattavuus | B23R090 | |
| Alhainen{0}}meluteho | B23R090 | |
| 60 Hz etu | B23R090 | |
| Saatavuus / toimitusaika | B27R090 | |
| Hehkutuksen yhteensopivuus | Solmio | Solmio |
Useimpiin tavallisiin jakelumuuntajaprojekteihin B27R090 tarjoaa parhaan tasapainon taatun suorituskyvyn, valmistettavuuden ja kustannusten välillä. Korkean-tehokkuuden, eko-suunnittelun, suuren tehon tai 60 Hz:n sovelluksissa, joissa 0,90 W/kg:n päihittäminen käytännössä on tärkeää, B23R090 oikeuttaa palkkionsa mitattavasti pienemmällä todellisella ydinhäviöllä ja ylivoimaisella korkean-taajuuksilla.
Hanki B27R090 / B23R090 tietolomakkeet ja ilmainen arvosanavalintakonsultaatio
Lataa täydelliset tekniset tiedot molemmille laatuluokille, joissa on näytetehtaan testisertifikaatit, ja anna insinööriemme auttaa sinua valitsemaan oikean mittarin muuntajan hyötysuhdetavoitteellesi -, mukaan lukien vuosivolyymiisi räätälöity kustannus/tehokkuusvertailu.
Lataa tietolomakkeet ja ota yhteyttä insinööriin →
Luotettu piiterästoimitus muuntajien ja reaktorien valmistajille maailmanlaajuisesti.
FAQ
Ovatko B27R090 ja B23R090 samaa laatua eri paksuudella?
Niillä on sama valmistaja (Baosteel), sama ydinhäviön takuu (0,90 W/kg), sama pinnoitetyyppi (R=korkean lämmönkestävä-, ei-kirjoitettu) ja sama magneettinen induktioluokka. Ainoa spesifikaatioero on nimellispaksuus: 0,27 mm vs 0,23 mm. Ohuemmalla B23R090:llä saavutetaan kuitenkin käytännössä pienempi todellinen ydinhäviö.
Onko 0,23 mm aina parempi kuin 0,27 mm?
Ei aina. Vaikka 0,23 mm vähentää pyörrevirtahäviöitä, se vähentää myös pinoamiskerrointa, lisää laminointimäärää, nostaa materiaalikustannuksia ~8–15 % ja on herkempi työkaluille ja käsittelylle. Kustannustehokkaisiin malleihin, joissa 0,90 W/kg riittää, 0,27 mm on parempi valinta. Tehokkuuden{10}}kriittisissä malleissa, joissa haluat päihittää tekniset tiedot, 0,23 mm tarjoaa todellisen suorituskyvyn edun.
Mitä "R"-liite tarkoittaa, ja onko sillä merkitystä sovellukselleni?
R=korkean lämmönkestävä-eristyspinnoite, ei-laserkirjoitettu. Tämä tarkoittaa, että laatu sietää jännitys-poistohehkutusta leikkauksen jälkeen -, mikä on kriittinen etu, jos ydinvalmistusprosessiisi kuuluu hehkutus. Jos et hehkuta ja haluat pienemmän häviön, P--muunnelma (B27P090 / B23P090), jossa on laserviivaus, tarjoaa lisäalueen{12}}jalostushäviön vähentämisen.
Voinko sekoittaa B27R090:tä ja B23R090:tä samassa muuntajan ytimessä?
Sitä ei suositella. Mittareiden sekoittaminen pinotussa ytimessä luo epätasaisia-askelliitoksia, epäjohdonmukaista virtauksen jakautumista ja vaihtelevia laminointimääriä, jotka vaikeuttavat kokoamista. Valitse yksi mittari ytimen mallia kohti.
Mikä laatu on parempi 60 Hz muuntajille?
B23R090:llä (0,23 mm) on suurempi etu 60 Hz:llä kuin 50 Hz:llä, koska pyörrevirtahäviö kasvaa taajuuden kasvaessa ja ohuemman mittarin pyörrevirranvaimennus on arvokkaampaa korkeammalla taajuudella. 60 Hz:n Pohjois-Amerikan markkinoilla 0,23 mm:n laatu on yleensä suositeltavampi.
Vastuuvapauslauseke: Arvot ovat tyypillisiä laatuluokittelulle, ja ne on tarkistettava kunkin kelan myllytestitodistuksen perusteella. Todellinen mitattu sydänhäviö voi vaihdella lämpömäärän ja tuotantoerän mukaan.

